За матеріалами Браяна Хої від 11.07.2019 року

Скажімо, ви плануєте виробництво автомобілів на заводі, який виробляє кілька різних моделей. Вам начебто вдалося налагодити процес і ви готові розслабитися.

І тут приходить величезне замовлення від важливого клієнта. Ви панічно пробуєте організувати виробничі можливості й знайти на складах потрібні матеріали. Попередні плани, на які ви витратили стільки часу і сил, ідуть шкереберть.

Як уникнути таких ситуацій? Варто впровадити на підприємстві розширене планування і створення графіків, яке дозволить швидко змінювати плани без шкоди для виробничого процесу. Як це виглядає на практиці? Зараз дізнаєтеся.

1. РОЗШИРЕНЕ ПЛАНУВАННЯ ПІДВИЩУЄ ЕФЕКТИВНІСТЬ, БО СКОРОЧУЄ ЧАС ПРОСТОЮ

Однією з головних функцій розширеного планування і створення графіків (APS) є оптимальне використання часу праці. Спершу APS створює чітке уявлення про доступні ресурси фабрики та наявні на складах матеріали. Потім на підставі цих даних APS забезпечує рівновагу між попитом, виробничими потужностями та ресурсами. Іншими словами, воно зменшує вірогідність того, що машини будуть або простоювати в очікуванні на деталі, або ламатися від перевантаження. З APS виробництво перестає бути безсистемним. Кожен процес має чітко визначений час, і завдяки цьому фабрика не простоює.

 2. APS ЗМЕНШУЄ МАРНУВАННЯ МАТЕРІАЛІВ

Оскільки APS створює рівновагу між закупівлями матеріалів і плануванням виробництва, воно не лише допомагає уникнути простоїв, а й зменшує марнування матеріалів.

Розглянемо це на прикладі: уявімо завод, де прозорість інформації низька, а процеси планування не пов’язані між собою. Спеціалісти з закупівель не мають доступу до даних виробництва і не можуть закупити стільки матеріалів, скільки реально потрібно. Тому на заводі або дефіцит матеріалів (що призводить до простоїв і втрати прибутків), або їх надмір. В найгіршому випадку про “зайві” матеріали на складах просто забудуть і доведеться знову їх закупати.

APS допомагає уникнути таких сценаріїв, бо дозволяє краще контролювати взаємодію між створенням графіків виробництва і закупівлями матеріалів. Тоді ланцюг виробництва набуває рис lean production – ощадливого виробництва, яке сприяє оптимізації витрат.

 3. МІНІМІЗУЄ ПЕРЕБОЇ ЗАВДЯКИ ПЛАНУВАННЮ В РЕАЛЬНОМУ ЧАСІ

Повернемося до нашого першого прикладу. Без розвиненої цифрової інфраструктури планування (якою по суті і є APS), несподіване збільшення попиту або велике замовлення від клієнта може повністю зруйнувати старанно виплеканий план виробництва. А новий план, створений у цейтноті, практично завжди далекий від ідеалу.

Причина в тому, що люди самі по собі не здатні планувати в реальному часі. Коли з’являється нова ситуація, люди потребують часу, щоб адаптуватися і розглянути можливі варіанти розвитку подій. А цифрові інструменти планування дозволяють миттєво візуалізувати всі потенційні варіанти, тому завдяки APS можна планувати в реальному часі так, щоб зміна планів не призводила до хаосу.

 4. ДОПОВНЮЄ ІСНУЮЧІ СИСТЕМИ ERP

Часто вважається, що APS i ERP – це практично те саме. Але насправді це пов’язані взаємодоповнюючі процеси. ERP (планування ресурсів підприємства) – це в першу чергу інтеграція різноманітних бізнес-процесів, а APS у нашому контексті – це взаємодія між виробництвом і закупівлями. Тому ERP часто використовується для досягнення довгострокових цілей, які потребують координації між різними процесами, а APS – для планування в масштабах днів, тижнів і місяців. Тому APS є доповненням для ширшого комплексу функцій, такого як ERP.

 5. ВПИСУЄТЬСЯ В ПРОМИСЛОВІСТЬ 4.0

Якщо ви займаєтеся плануванням виробництва, то поняття “Промисловість 4.0” напевно вам знайоме. Тому коли ви впроваджуєте нові процеси, технології або парадигми, ви робите це для того, щоб ваші процеси були успішними в новому технологічному середовищі. І оскільки APS найбільш ефективне саме в діджиталізованих середовищах, воно ідеально пасує до нових цифрових парадигм Промисловості 4.0.

Наприклад, можна поставити на фабриці сенсори, які в реальному часі передаватимуть дані з цехів, а система APS на основі цих даних буде покращувати точність прогнозів і пропонувати шляхи оптимізації планів виробництва. З APS можна зінтегрувати і автоматизований ланцюг постачання. Тоді обсяг закупівель буде автоматично адаптуватися до найновіших планів. З цими технологіями планування виробництва охоплює безліч нових джерел даних і напрямків оптимізації, а управлінці можуть легко адаптувати плани до нових обставин.