Починаючи працювати з інтегратором ERP-системи — запитайте, в якій системі компанія сама веде облік. Ми в best-run Consulting не лише впроваджуємо SAP Business One, а й працюємо в ній щодня. Наша бухгалтерія веде облік саме в цьому продукті

 Юлія Кіфор

 Головний бухгалтер best-run Consulting

Шлях до SAP Business One

  • Розкажи про себе — скільки років працюєш бухгалтером і як давно використовуєш SAP Business One?

Працюю бухгалтером з 2001 року. З 2018 року почала співпрацю з best-run Consulting як консультант з впровадження SAP Business One, але згодом, коли звільнилось місце головного бухгалтера, компанія запропонувала обійняти цю позицію — адже мала відповідний досвід і з боку бухгалтерії, і з боку консалтингу.

  • До SAP ти працювала в інших системах? У чому була різниця?

Як і більшість бухгалтерів — працювала з 1С, починала ще з версії 6.0 і далі. Також був досвід роботи з BAS.

  • Ти пам’ятаєш свій перший день роботи в SAP B1 — які були відчуття?

Як і зазвичай у більшості людей — спочатку було дивно і нічого не зрозуміло. Система зовсім не схожа на ту, з якою звикли працювати. Ми боїмося відійти від того, до чого звикли в 1С. Пам’ятаю, сіла і думаю: а де ці проводки?

Потім якось почала розбиратись — і сподобалось. Я сама можу писати запити, переходити куди потрібно і знаходити будь-яку інформацію. А коли потім заглядаєш у 1С — розумієш, що насправді вона не така вже й гнучка. Хочеш натиснути на контрагента, провалитись в операції — а 1С цього не дає. Те, що колись здавалось зручним, виявляється просто звичкою.

“Коли працюєш довго в SAP Business One, а потім заглядаєш у 1С — виявляється, що не така то вона й гнучка. Те, що колись здавалось зручним, — насправді просто звичка.”


Страхи та адаптація

  • Багато бухгалтерів бояться переходити на нову систему. Чого боялась ти?

Я не боялась. А чого боятись — треба завжди вчити щось нове. Багато людей бояться, що не впораються, бояться змін. Люди звикають сидіти на нагрітому місці. Я ніколи не боялась — якби зараз треба було перейти на великий SAP (S/4HANA), я б теж не боялась.

Мабуть, залежить від людини. Але якщо ти маєш досвід роботи в кількох системах — розумієш, що вони всі приблизно однакові, просто зі своїми специфіками, в яких треба розібратись.

  • Скільки часу пішло, щоб відчути себе впевнено в системі?

Щоб зовсім впевнено — мабуть, рік.

  • Про міф «SAP — це тільки для великих»
    Є міф, що SAP — це тільки для великих корпорацій і дуже складно. Що ти думаєш про це?

Коли я ще працювала консультантом, був клієнт — невеличкий магазин, навіть кілька магазинчиків. Я впроваджувала їх сама, бо клієнт невеликий. Базовий функціонал, але все працювало нормально. Вони дуже хотіли розібратись — прямо вчили. І перехід у них пройшов досить легко, десь за пів року.

“Немає значення розмір компанії. Якщо клієнт хоче і докладає зусиль зі свого боку — все буде працювати.”


Щоденна робота в системі

  • Опиши свій звичайний робочий день в SAP B1 — що ти робиш у системі щодня?

По-різному. Бухгалтер систематично виписує накладні та рахунки — я роблю по потребі. Наприклад, нещодавно рахувала відпустки, до того вивантажувала податкові накладні. У п’ятницю буду робити зарплату.

  • Чи були ситуації, коли система тебе «врятувала» — наприклад, знайшла помилку або попередила про щось?

Чим вона мене рятує — BAS такого не дає. Наприклад, якщо потрібен невеликий специфічний звіт — я роблю невеличкий SQL-запит, відфільтровую і маю його. Вивантажую і далі можу працювати з ним у Excel.

Навчитись цьому можна — я теж прийшла бухгалтером, яка не вміла. Варто просто захотіти розібратись, оскільки це не програмування і не потребує глибоких технічних знань. Зробивши потрібний звіт, можна самостійно знайти, де що загубилось. Це дуже корисно і швидко.


SAP B1 проти 1С: принципові відмінності

  • Ти працювала з 1С раніше. Що принципово відрізняється?

Проводки — по-іншому. Спочатку дуже важко звикнути, але це лише питання часу. Також немає можливості видалити проводки — але для організацій це добре, бо є можливість побачити, де і на кому є проблема в процесі, і вчасно зреагувати.

  • Зараз 1С заборонена в Україні — що б ти сказала бухгалтеру, який боїться переходити?

Просто сказати «не бійся» не допоможе 😊 Але варто розуміти, що потрібно завжди рухатись уперед. Якщо розберешся з однією системою — потім буде легко перейти на іншу. Це розвиток і нові можливості, зокрема і для кар’єри.

“Не можна в SAP Business One робити як у 1С. Це інша система і інша логіка — треба просто прийняти її. І тоді, озирнувшись назад, не зрозумієш, як ти взагалі працював у тій 1С.”  


Поради та інсайти

  • Що б ти порадила бухгалтеру, який тільки починає працювати в SAP B1?

Розібратись самому. Постаратись заглибитись — якщо тобі просто скажуть що робити, ти лише повториш чужі кроки. Краще створити тестову базу і пробувати, щоб зрозуміти логіку самостійно. Навчання — це добре, але поки людина сама не захоче розібратись, завжди буде важко.

  • Якби ти могла повернутись назад — що б зробила інакше при переході на SAP?

Спочатку намагалась зробити так, щоб мені було просто, як у 1С — перетягнути ту модель сюди. Але так не працює. У B1 все починається із замовлення — і я б пропонувала дотримуватись саме цього принципу. Тоді є можливість прослідкувати весь ланцюжок процесу.
Договори і замовлення — це перше, що треба налагодити. Варто дотримуватись логіки процесу в SAP Business One, а не намагатись відтворити звичну схему з 1С.

  • Чи рекомендувала б ти SAP B1 іншим компаніям — і чому?

Так, воно затягує. Бо з часом розумієш, що в 1С менший функціонал — і просто не хочеш повертатись до обмежень. А ще знання SAP Business One відкриває набагато більше можливостей для роботи з міжнародними компаніями, ніж 1С.